To już ostatni dzwonek na aktualizację Twojego dokumentu w REJA24!!! Jednostki pływające zarejestrowane w PZŻ lub PZMWiNW pomiędzy 01/01/2006, a 31/07/2022 mogą dokonać aktualizacji swojego certyfikatu jachtowego już tylko do 31/01/2023!!!
Jeśli nie złożysz wniosku o rejestrację w terminie, nie będziesz miał możliwości zachowania dotychczasowego numeru rejestracyjnego. Ci którzy mieli jednostki zarejestrowane przed 01/01/2006 już tego żałują, dlatego nie trać czasu i dokonaj aktualizacji Twojego dokumentu rejestracyjnego.
Pozostało Ci już tylko
do aktualizacji Certyfikatu PZZ i PZMWiNW w REJA24!!!
Od 1 sierpnia 2020 roku obowiązują w Polsce nowe przepisy dotyczące rejestracji jachtów i innych jednostek pływających o długości do 24 m. Nowe przepisy w zakresie rejestracji określa ustawa z dnia 12 kwietnia 2018 r. o rejestracji jachtów i innych jednostek pływających o długości do 24 m (t.j. Dz. U. z 2020 r. poz. 1500). Powstał jeden, ogólnopolski rejestr dla jednostek morskich i śródlądowych, działający w systemie teleinformatycznym - REJA24.
Obowiązkowi rejestracji podlegają jednostki pływające o długości do 24 m, przeznaczone lub używane do uprawiania sportu lub rekreacji oraz połowu ryb.
Z obowiązku rejestracji są zwolnione jachty oraz jednostki pływające używane do amatorskiego połowu ryb, o długości do 7,5 m lub napędzie mechanicznym o mocy niższym niż 15 kW które pływają po polskich wodach terytorialnych.
Jachty oraz inne jednostki pływające uprawiające żeglugę międzynarodową, niezależnie od wielkości i mocy napędu, mają obowiązek dokonania rejestracji.
Dokument rejestracyjny
Zanim otrzymamy dokument rejestracyjny poświadczający dowód własności oraz polską przynależność jednostki. Po złożeniu poprawnego wniosku o dokonanie rejestracji, organ rejestrujący wydaje zaświadczenie o rejestrację w postaci elektronicznej, którym właściciel jednostki pływającej może się posługiwać do czasu wydania dokumentu rejestracyjnego albo doręczenia decyzji o odmowie wpisania jednostki pływającej do rejestru. Zaświadczenie pełni funkcję tymczasowego dokumentu rejestracyjnego.
Na zaświadczeniu tymczasowym o rejestracji jednostki nie ma wpisu dotyczącego właścicieli i armatora, oraz w przypadku jednostek o napędzie żaglowym brak jest informacji o danych i mocy silników pomocniczych. Takie informacje można uzyskać wnioskując dodatkowo o odpis z rejestru.
Na niniejszym dokumencie, który ma również formę elektroniczną, zostaną wpisane wszystkie dane, czyli również te które nie są widoczne w zaświadczeniu jak i te których nie będzie na dokumencie ostatecznym. Często armatorzy nie mogą z powodu braku na zaświadczeniu danych o właścicielach ubezpieczyć swojej jednostki, niniejszy odpis jest idealnym rozwiązaniem, aby przyśpieszyć proces ubezpieczenia i tym samym użytkowania jednostki.